Novinky

Více novinek

Škytafky

Škytafky z ašské ZUŠky míří do národního kola soutěžní divadelní přehlídky

Druhý dubnový víkend prožili oktaváni z ašského gymnázia, kteří jsou členy divadelního souboru Škytafky pod místní základní uměleckou školou, v klášteře v Plasech u Plzně. Ačkoliv útroby této velkolepé Santiniho stavby jsou mírně řečeno chladné, atmosféra divadelní přehlídky Na Hraně 2015 byla vřelá, bezprostřední, přátelská a inspirující.

Zmíněné soutěže se každý rok účastní mnoho studentských a amatérských divadel z Karlovarského a Plzeňského kraje, s nimi i ašské Škytafky – letos s představením Nízkotučný život. Diváci byli velmi příjemní a několikerým potleskem ocenili vystoupení Kuby Juráka, Ivky Šetmaňukové, Vandy Eisenhammer a Lenky Duongové, kteří, dle lektorů z poroty, prokázali svůj herecký, komický talent v představení, jež prvoplánově není jen humorné, ale skrývá i mnoho vážnějších témat. Škytafky porota poslala do národního kola, které se uskuteční na konci června v Ústí nad Orlicí, což všechny velmi potěšilo. V diskusi lektoři poradili studentům, co by se ještě v představení dalo dotáhnout a vylepšit - tyto rady jsou pro nás velmi přínosné, protože na představení nahlíží svým okem profesionální divadelníci - scénograf, dramaturgové, tvůrci nejrůznějších divadelních projektů.

Představení Nízkotučný život je posledním představením souboru Škytafky, protože všichni jeho členové jsou maturanti a budou proto, snad jen na čas, Aš opouštět směrem: vysoká škola. Někteří z nich hráli divadlo téměř deset let a jsou z nich zkušení herci i tvůrci divadelních představení. Jsou to rozhodně skvělí mladí lidé a já jsem moc ráda, že jsem s nimi mohla pracovat, a přeju jim hodně úspěšný, veselý a zdravý pomaturitní život. Ašští diváci se na jejich divadelní kus mohou těšit už velmi brzo, zhlédnout jej mohou na divadelním festivalu Ašlerky, který se letos bude konat v Laritmě od 10. do 12. června.

Anna Pokorná, ZUŠ Aš